STONE ISLAND
C.P. COPMANY
CAV EMPT
ADER ERROR
JORDAN
FEAR OF GOD
ACNE STUDIOS
REPRESENT
THE NORTH FACE
YEEZY
NIKE ACG
Київ, вул. Василя Липківського, 16Б
Пн-Нд 10:00 до 19:00
Обране

Гортекс - фантастична технологія для комфорту в будь-яку погоду

Вперше створити ідеальний "дихаючий" і при цьому водонепроникний матеріал вдалося компанії Gore-Tex. У цій статті розповімо про творців мембрани Гортекс та історію цього диво-винаходу.
Історія створення

Безліч відкриттів з'являються випадково, так було і з технологією Gore-Tex. Вілберт Гор, який довгий час працював в іменитій компанії DuPont, вирішив самостійно зайнятися вивченням нових властивостей політетрафторетилену (ПТФЕ). Інша, більш звична назва цього матеріалу - тефлон.

Подружжя Вілберт і Женев'єва Гор заснували невелику компанію W.L. Gore & Associates. Спочатку вона розташовувалася просто в підвальному приміщенні їхнього будинку в місті Ньюарк, що в Делавері. Вирішено було почати з випуску електричних кабелів з тефлоновою ізоляцією. З метою зменшення витрат дорогого тефлону, син творців компанії Боб - хімік за освітою, вирішив спробувати збільшити об'єм матеріалу, розтягуючи його і додаючи повітря.
Перші досліди були неуспішними, але одного разу Боб Вілберт спробував швидко розтягнути тефлон відразу після нагрівання в печі. І раптом тверда речовина розтягнулася, збільшивши свою площу у 8 разів! Вийшов пористий матеріал, у якому 70 відсотків займало повітря.

Унікальність цієї мембрани в тому, що пори настільки дрібні, що не пропускають воду в рідкому стані, проте водяна пара через них проходити може. Боб Гор одразу ж отримав патент на цей винахід, який отримав назву Гортекс. Уперше мембрану Gore-Tex використали для пошиття вітровок, які не пропускали воду зовні, водночас волога, що скупчилася всередині, чудово проходила через мембрану. Навіть у дуже мокру погоду власник такої вітровки не відчував вогкості.

Слабким місцем залишалися шви, але незабаром було придумано технологію їхньої проклейки, що дало змогу робити повністю водонепроникні вироби. Це були рукавички, скафандри для американських космонавтів, спеціальний одяг для армії, туристична екіпіровка і багато іншого.
Зараз матеріал Гортекс успішно використовують імениті компанії-виробники спортивного одягу, серед яких Reebok, Nike, Patagonia The North Face, Acronym, ASICST, Under Armour та інші.

Застосовується мембрана Gore-Tex у виробництві високоякісного "дихаючого" взуття, яке залишається при цьому сухим у будь-яку негоду.